«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել է 2020 թվականի ապրիլի 16-ին, ուժի մեջ է մտել՝ 2020 թվականի մայիսի 23-ին։ Արդեն 2020 թվականից Գլխավոր դատախազության կողմից սկսվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործողությունները, այդ թվում օրենքով սահմանված ուսումնասիրությունների իրականացումը, իսկ այժմ արդեն իսկ առկա են հարուցված դատական գործեր։
️Օրենքը կարգավորում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է ուսումնասիրություն սկսելու հիմքերը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթ հարուցելու և ուսումնասիրություն իրականացնելու իրավասու մարմինների շրջանակը և կարգավորում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված այլ հարաբերություններ:
Առանց մեղադրական դատավճռի ակտիվների բռնագանձման ինստիտուտն արդեն ներդրվել է ՀՀ-ում և այն կարևորագույն գործիք է կոռուպցիոն և այլ բնույթի հանցագործությունների արդյունքում ստացված եկամուտները բռնագանձելու համար և «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ և դրա կիրարկմամբ սկսվել է մի նոր ինստիտուտի զարգացում՝ հատկապես կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման գործընթացում:
Եթե դուք հանդիսանում եք ենթադրյալ ապօրինի գույքի բարեխիղճ ձեռքբերող, ստացել եք ծանուցում Դատախազություն ներկայանալու և բացատրություններ ներկայացնելու համար, ապա Դուք ունեք հնարավորություն պաշտպանելու Ձեր գույքային իրավունքները։ Մեր գրասենյակի մասնագետները կպաշտպանեն ձեր շահերը Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված հարաբերություններում։ Մեր մասնագետները կտրամադրեն Ձեզ խորհրդատվություն գույքի ձեռքբերման ժամանակ հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ, կպաշտպանեն Ձեր իրավունքները ինչպես ուսումնասիրության ընթացքում, այնպես էլ դատական քննության փուլում։

Закон РА «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение» был принят 16 апреля 2020 года и вступил в силу 23 мая 2020 года. Уже с 2020 года Генпрокуратура начала действия по конфискации имущества имеющего незаконное происхождение, в том числе осуществление установленных законом исследований, а на данный момент уже есть возбужденные судебные дела.
️Закон регулирует отношения, связанные с производством по конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, устанавливает основания начала его изучения, круг органов, правомочных возбуждать производство о конфискации и осуществлять изучение имущества, имеющего незаконное происхождение, а также регулирует другие отношения, связанные с конфискацией имущества, имеющего незаконное происхождение.
Институт конфискации активов без обвинительного приговора уже внедрен в РА и это важнейший инструмент для взыскания доходов, полученных в результате коррупционных и иных преступлений и с принятием и применением закона РА «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение» началось развитие нового института, особенно в процессе раскрытия коррупционных преступлений.
Если вы являетесь добросовестным приобретателем предполагаемого незаконного имущества, вы получили уведомление о явке в прокуратуру и представлении объяснений, тогда у Вас есть возможность защитить свои права собственности. Специалисты нашего офиса защитят ваши интересы в отношениях, связанных с конфискацией имущества имеющего незаконное происхождение. Наши специалисты предоставят Вам консультацию о возможных рисках при приобретении имущества, защитят Ваши права как в ходе исследования, так и на этапе судебного разбирательства.